Stowarzyszenie KoLiber Stowarzyszenie KoLiber
751
BLOG

Arkadiusz Jałowiec: Krucjata wolności ciągle trwa

Stowarzyszenie KoLiber Stowarzyszenie KoLiber Polityka Obserwuj notkę 1

Ronald Reagan znany jest w Polsce przede wszystkim jako amerykański mąż stanu, którego bezkompromisowa polityka zagraniczna w znaczącym stopniu przyczyniła się do upadku Imperium sowieckiego i wyzwolenia Polski.

 
Stąd m.in. inicjatywa radnego Marcina Nowaka i Stowarzyszenia KoLiber uhonorowania 40. Prezydenta Stanów Zjednoczonych w 100. rocznicę Jego urodzin poprzez nazwanie Jego imieniem lubelskiego ronda, zrealizowana dzięki poparciu lubelskich radnych.
 
Ale poza oddaniem należnego hołdu wybitnej postaci historycznej warto też przypomnieć dziedzictwo ideowe na którym opierał swoją „krucjatę wolności” Ronald Reagan, a którego istotą była wolność jednostki nierozerwalnie złączona z wiarą chrześcijańską. Jak to ujął w jednym ze swoich przemówień Pan Prezydent:
 
 „Jest ona, idea Ameryki, niczym innym jak bliskim każdemu z nas umiłowaniem wolności. (…). Ta idea, na której zbudowany jest nasz naród, to idea godności człowieka, idea mówiąca o tym, że głęboko w sercu każdego z nas jest coś na kształt Boga i coś tak cennego, że żadna osoba ani grupa z zewnątrz nie ma prawa narzucać swojej woli i odbierać nam możliwości decydowania za nas samych.”
 
Jako przedstawiciel środowiska konserwatywno liberalnego chciałbym podkreślić, że mimo pokonania Imperium Zła, tak sformułowane, bliskie zarówno amerykańskiej jak i polskiej tradycji przedrozbiorowej dziedzictwo ideowe realizowane w praktyce przez Prezydenta Reagana,  jest nadal aktualne i czeka na kontynuację, szczególnie w pogrążającej się w kryzysie gospodarczym, nadmiernie zbiurokratyzowanej i odchodzącej od chrześcijańskich korzeni Europie oraz w Polsce, która na drodze od gospodarki centralnie planowanej do wolnego rynku zatrzymała się w połowie drogi.
 
Na zakończenie, w nawiązaniu do przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Kapitalizmu  i 7. rocznicy śmierci Prezydenta, który przywrócił wolność gospodarczą Amerykanom chciałbym zacytować fragment z Deklaracji Bernsteina:
 
„Kapitalizm to jedyny system społeczny, w którym jednostki są wolne, w którym mogą się w pełni realizować , posiadać własność i zbierać zyski ze swoich poczynań. Taki system umacnia prawa poszczególnej osoby, a ogranicza rząd, wzbogaca naszą polityczną, intelektualną i ekonomiczną wolność.”
 
----
 
Tekst został wygłoszony 5 czerwca 2011 r. podczas uroczystości otwarcia ronda im. Ronalda Reagana w Lublinie.

www.koliber.org Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski. Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo. W naszej działalności dążymy do: I Realizacji idei wolnego społeczeństwa. II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym. III Obrony suwerenności państwowej. IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa. V Rozwoju samorządności. VI Poszanowania tradycji i historii. VII Uznania szczególnej roli Rodziny Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki. Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy. Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka